DDZ - Nezverejnená dizertačná práca

Bionické princípy komunikácie a ich implementácia pri vzájomnej komunikácii a skupinovom riadení inteligentných servisných robotov

Autor
Podhora, Pavol
Školiteľ
Medvecký, Štefan
Škola
Žilinská univerzita v Žiline 02000 02130
Rok odovzdania
2020
Počet strán
115s.
Trvalý odkaz - CRZP
https://opac.crzp.sk/?fn=detailBiblioForm&sid=780C5DA7522A72A29EF2F5DFDA41
Primárny jazyk
slovenčina

Typ práce
Dizertačná práca

Študijný odbor
2381 | *strojárstvo

Dátum zaslania práce do CRZP
03.07.2020

Dátum vytvorenia protokolu
03.07.2020

Práca je zverejniteľná od
ihneď

Dizertačná práca v prvých dvoch kapitolách definuje ciele a metódy na ich dosiahnutie, zaoberá sa problematikou robotiky, skúma jej súčasný stav, popisuje prognózy vývoja a reálnych potrieb v blízkej budúcnosti. V tretej kapitole sumarizuje vznik a základné rozdelenie bioniky, analyzuje a porovnáva kybernetický stroj a živý organizmus. Pozornosť je sústredená na nervový systém, anatómiu a fungovanie neurónov od zmyslového vnemu, cez prenos informácie, až po samotnú reakciu. Analyzovaný je aj technický model neurónu. V závere kapitoly sa porovnáva pamäť stroja a človeka, sú popísané princípy učenia sa a samoučenia sa strojov a kybernetických zariadení, pri aktívnom využívaní zmyslových orgánov, analyzátorov a perceptrónov. Štvrtá kapitola podrobne analyzuje modely sociálneho správania vo väzbe na skupinovú robotiku, až po hľadanie analógií u eusociálneho hmyzu. Objektom skúmania sú mravce formica, ako najvhodnejší kandidáta s výrazným sociálnym správaním. Predmetom skúmania v piatej kapitole je všeobecná schéma modelov sociálneho správania, návrh formálneho modelu statického roja a popis imitácie jednotlivých fenoménov správania sa. Záverečná časť tejto kapitoly je venovaná experimentálnej časti. Jej úlohou je riešenie problému pohybu dvoch robotov, smerom k cieľu, pomocou algoritmov individuálnej a skupinovej stratégie na dosiahnutie cieľa na dynamickej geografickej mape s premenlivými parametrami rádiového spojenia a dosahu viditeľnosti, každého robota. Záverečná kapitola sumarizuje výsledky práce a celkový prínos pre dané odvetvie robotiky.
The dissertation thesis in its first two chapters defines its goals and methods for achieving them, further it deals with the issue of robotics, examines its current state, describes predictions of its development and real needs in the near future. The third chapter summarizes the origin and basic division of bionics, analyses and compares the cybernetic machine and the living organism. Attention is focused on the nervous system, anatomy and the functioning of neurons from sensory perception, through the transmission of information, to the response itself. The technical model of the neuron is also analysed and finally, it compares the memory of a machine and a human. The principles of learning and self-learning of machines and cybernetic devices are described, with the active use of sensory organs, analysers and perceptrons. The fourth chapter analyses in detail the models of social behaviour in relation to group robotics, up to the search for analogies in eusocial insects. The object of research is formica ants, as the most suitable candidate with significant social behaviour. The subject of research in the fifth chapter is a general scheme of models of social behaviour, the design of a formal model of a static swarm and a description of the imitation of individual phenomena of behaviour. The final part of this chapter is devoted to the experimental part. Its task is to solve the problem of movement of two robots towards the target using algorithms of individual and group strategy to reach the target on a dynamic geographic map with variable parameters of the radio connection and the range of visibility of each robot. The final chapter summarizes the results of the work and the overall benefits for the robotics industry.

Verzia systému: 6.2.61.5 z 31.03.2023 (od SVOP)